"Lady B" na Tahiti
24.01.2000
Ośrodek Śledzenia Rejsu jachtu "LADY B" informuje, że kpt. Krzysztof Baranowski jest już na Tahiti, stoi w marinie "Taina" oddalonej 5 mil na zachod od Papeete. Planuje tam pozostać do 29-go, tj. soboty. Następne dwa tygodnie będzie spędzał na odpoczynku od żeglugi oceanicznej, będzie pływał tylko po okolicznych wysepkach Polinezji Francuskiej. Nastepny etap rozpocznie 14 - 15 lutego wyplywajac w strone US Samoa, potem Wyspy Salomona i Ciesnine Toresa. Tym sposobem zakonczyl kolejny etap samotnej zeglugi dookola swiata na "Lady B" . Etap ktory jak sam powiedzial byl spokojny, i nieczul sie juz samotnie zeglujac solo, a to dzieki amatorskiemu radiu . Radio (Icom 707) dziala doskonale. Krzysztof prosil podziekowac sponsorom bez ktorych cale eskapada nie doszlaby do skutku. Prosil tez abym wspomnial o osobie Rafala Biernackiego (KB2ZIC), zeglarza, krotkofalowca i podroznika, ktory zainstalowal antene i radiostacje na "Lady B" i dzieki ktoremu Krzysztof stal sie jedna z najsilniej pracujacych stacji "maritime mobile". W ktorejs z rozmow z Krzysztofem - Robert Krasowski żartował że powinna byc ustalona osobna kategoria zeglowania samotnego, a miaowicie samotnie i bez radia, gdyz to urzadzenia zmienia zupelnie jakosc zeglugi. Wlasciwie od Panamy codzienne lacznosci z Krzysztofem, były przez Roberta utrzymywane. Także w dzien Wigilijny, Nowy Rok 2000. udalo mi sie polaczyc Krzysztofa telefonicnie z rodziną aby mogli sobie osobiscie zlozyc zyczenia swiateczne. Robert starał się jak mógł aby Krzysztof nie czul sie samotny w dniach kiedy nie powinno sie byc samym. W te dnie dolaczaly sie zwykle inne stacje polskojezyczne " na obczyznie" czy "na morzu".

Czestymi goscmi w rozmowach byl Rafal Biernacki (KB2ZIC), poczatkowo na "Antice" a potem na "Chopinie" Jurek Wasowicz na "Antice", Marian SQ8DFY/mm na "Chopinie", Marek (HF0POL) na Stacji Arctowskiego, SP9MHM/mm na "Nano" i wiele innych, znakow i imion . Ta grupa radiowych kibiców kapitana Chrisa starała się stworzyc rodzinna i serdeczna atmosfere, mowiono o tradycjach swiatecznych etc. Naprawde bylo Swiatecznie. Krzysztof bedzie odpoczywal przez pare nastepnych dni, w zwiazku z tym komunikaty Ośrodka Śledzenia Rejsu będą rzadsze. Po miesiacach zeglugi Krzysztof bedzie chcial troche czasu spedzic na ladzie i nie bedzie w stanie prowadzic dziennych laczosci. Dodatkowo fakt ze "Lady B" stoi w porcie powoduje ze propagacja fal radiowych jest znacznie gorsza i powoduje to ze lacznosci z portu sa bardzo trudne. Liczymy na to ze uda nam się nawiązać łaczność raz w tygodniu. 14-15 lutego Robert zacznie ponowne nawiązywać codzienne seanse lacznosciowe z Krzysztofem a Ośrodek będzie je przekazwyć zainteresowanym. W miedzyczasie Robert planuje rozbudowe systemu antenowego stacji KB2PNM (niestety atak zimy w Polnocnej Karolinie moze troche pokrzyzowac te plany). Modyfikacja anteny powinnapoprawić jakosc lacznosci.
Jeśli ktoś chce przesłać fax do kpt. Krzysztofa Baranowskiego to adres jest następujący: Tahiti, Marina TAINA Nr (689)452758 Krzysztof tradycyjnie juz prosi o pozdrowienie wszystkich sympatykow.

JERZY KULIŃSKI