Meteorologia regatowa - recenzja
29.03.2000
W serii "Zeszytów Trenera" wydawanych przez Pion Sportu PZŻ i AWF Gdańsk a redagowanych przez dr Krzysztofa Zawalskiego pojawiła się interesująca pozycja: METEOROLOGIA REGATOWA (Zeszyt Nr 11). Autor tej publikacji okrętowiec doc. dr inż. Wiold Kurski jest doskonale znany w środowisku żeglarzy i motorowodniaków. Młodszej generacji przypomnę, że mowa o pilocie, instruktorze szybowcowym, doświadczonym kapitanie jachtowym i motorowodnym oraz autorze licznych publikacji z różnych dziedzin.

Treść zeszytu (74 stron) adresowana w pierwszym rzędzie do regatowców - może zainteresować także bardziej dociekliwych żeglarzy "przyjemniaczków" bo kto nie lubi zostawić innej łódki za rufą? Lektura porządkuje pojęcia, zjawiska, wyjaśnia istotę powstawania zjawisk, których istnienie doświadczeni żeglarze wyczuwają intuicyjnie. Autor zajmuje się praktycznymi problemami wykorzystywania lokalnych zjawisk meteorologicznych w celu wygrania przybrzeżnych lub śródlądowych regat krótkodystansowych. Zatem mowa o taktyce a nie o strategii. Nie-regatowców też to interesuje bo "żeglować szybko to żeglować bezpieczniej" - zwłaszcza blisko brzegu. Zeszyt Witolda Kurskiego przyjmuję z zadowoleniem bo nie jest to kompilacja, czy powielanie komunałów, od których pękają kolejno wydawane polskie książki żeglarskie. Nie jestem meteorologiem ani nawet hobbystą meteorologii, praktyczne zainteresowanie sprowadzam zazwyczaj do analizy różnych prognoz pogody na dużych obszarach morskich i to w aspekcie zagrożeń sztormowych. Nie mniej - zeszyt Witolda Kurskiego autentycznie mnie zaciekawił. Jeśli coś mnie uwiera to lakoniczność i oszczędność wypowiedzi bo przecież wiem, że Autor mógłby przynajmniej kilka tematów bardziej rozwinąć.

Rozdział "Podstawy fizyczne zjawisk meteorologicznych" omawia między innymi zjawiska równowagi poziomej powietrza, w tym układy baryczne, wpływ zakrzywienia izobar, wpływ prędkości przemieszczania się układów barycznych oraz istotę zjawiska równowagi pionowej mas powietrznych. Rozdział "Wpływ przeszkód terenowych na prędkość wiatru" to porządkowanie pojęć. Rozdział "Efekty lokalne w meteorologii" zawiera już konkretne porady. Jest ich sporo bo zajmują około 40 stron. Wśród załączników kończących książeczkę także wykaz adresów internetowych, dotyczących meteorologii. Trochę ich mało ale jest gdzie dopisać.Kupcie - nie pożałujecie!
Wydawca: Pion Sportu PZŻ/Akademia Wychowania Fizycznego w Gdansk. Tam też można książeczkę kupić w cenie 15 zł/egzemplarz.

JERZY KULIŃSKI