Minister rolnictwa i rozwoju wsi o oznakowaniu sieci na morzu
02.03.2000
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - pan A. Balazs wydał dnia 2 lutego 2000 Rozporządzenie "w sprawie porządku przy połowach i sposobie oznakowania sprzętu rybackiego". Trochę mnie to zdziwiło, że pan Balazs unieważnił Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 maja 1997 w tejże samej sprawie. Jak porządki to porządki. Jak rejonizacja to rejonizacja.
Otóż Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi reguluje zachowanie porządku przy połowach oraz sposób oznakowania sprzętu rybackiego w granicach polskich obszarów morskich Z WYŁĄCZENIEM WÓD WEWNĘTRZNYCH I MORZA TERYTORIALNEGO. Wszystko jasne. Rozporządzenie napisane jest językiem prostym, przystępnym i obrazowym, tak że każdy rybak wie czego się od niego oczekuje a dla każdego nawigatora to przecież oczywiste. Dlatego minister zrezygnował z jakichkolwiek obrazków. Przecież jesteśmy bardziej pojętni niż Szwedzi, Duńczycy czy Niemcy.
O paskach z folii odblaskowej, światełkach, kulistych reflektorach radarowych, sektorach wschodnich (licząc od północy, poprzez wschód i obejmujac południe) - czytajcie w Dzienniku Ustaw Nr 9/2000, poz. 126. Przy okazji poprawcie błąd drukarski w paragrafie 2.2.7. Po literze F jest jedynka a powinna być mała literka "l", jak "lima".

JERZY KULIŃSKI