Czy wiesz jak wygląda JachtKlub Morski "Neptun"?
20.02.2000
Od lat często się mówi i pisze o Jachtklubie Morskim "Neptun" w Gdańsku - Górkach Zachodnich jako o klubie "nowej generacji". I dosłownie i jako skrót myślowy. Choćby ostatnio przy okazji komentowania nagrody "ŻAGLI" Rejs Roku '99 dla Huberta Terentiewa (i Mikołaja Tułodziejskiego). To przecież ich klub, mimo że obaj mieszkają w Warszawie. To także klub innego warszawianina - kpt. Macieja Roszkowskiego (s/y "HORN"). Jachtklub Morski "NEPTUN" ma już przeszło 40 lat. Około ćwierć wieku temu (!) zaczął powoli oddalać się od obowiązującego wówczas kanonu - klubu jachtów klubowych. Nie był wówczas klubem dobrze widzianym - obdarzano go epitetem "prywaciarze". W okresie klubów "przyzakładowych" był to jednak jedyny na Wybrzeżu Gdańskim - klub otwarty dla wszystkich (nie tak jak ten, z którego "relegowano" kapitana Dariusza Boguckiego), którzy chcieli dla niego pracować. Tak - pracować, bo obiekty przystani powstawały jako efekt wysiłku wolontariuszy. W ciasnej hali laminatów członkowie klubu samodzielnie budowali zaś jachty dla siebie. Morderczy dla wielu klubów rok 1989 zastał "Neptuna" w dobrej kondycji i dobrze przygotowanego do ładu gospodarczego. Kiedy inne kluby padały - "Neptun" budował nową dębową keję. Za wyjątkowo dobrą organizację otrzymał od GOZŻ nagrodę "Conrada". Dziś w "Neptunie" nie ma ani jednego jachtu społecznego. Na razie jachtów w klubie jest 90. Urządzane są kolejne stanowiska postojowe, a więc pewnie ich przybędzie.
Wszystko jest to oczywiście zasługa grupy liderów, w tym, przed wszystkimi - komandora klubu (z 23 - letnim stażem) - kpt. Jerzego Maćkowiaka oraz Andrzeja Chabrowskiego, Andrzeja i Jana Dziewulskich, Henryka Brylskiego i wielu innych.
Jachtklub Morski "Neptun" jest pięknie położony w widłach Martwej Wisły i Wisły Śmiałej. Otoczony drzewami, osłonięty półwyspem, ogrodzony, zadbany, strzeżony. Przez cały rok obdbywają się na terenie przystani klubowej różne imprezy towarzyskie, kulturalne i rozrywkowe. W sali kominkowej ze ścian spoglądają kolejni komandorzy "Neptuna" uwiecznieni na olejnych portretach. W klubie działają dwa doskonałe zakłady szkutnicze oraz znany od 20 lat zakład naprawy i sprzedaży silników jachtowych "MERKADO".Jachtklub Morski "Neptun" czterokrotnie każdego roku organizuje regaty jachtów turystycznych. Najciekawszą imprezą tego roku będą niewątplliwie MIĘDZYNARODOWE REGATY MILENIJNE NEPTUNA na Zatoce Gdańskiej. Ta dwudniowa impreza rozegrana zostanie na wodach Zatoki Gdańskiej w dniach 1 i 2 lipca 2000. Wszyscy mają szanse bo stosowane będą przeliczniki WWRN. Otwarcie i zakończenie Regat w MARINIE GDAŃSK. Uratowany od zagłady Klub Morza "Zejman" (mistrz Debiec + mistrz Starzec) są w sprawę też zamieszani. Zapytania można kierować na mój adres: [email protected] Przekażę je organizatorom bez zwłoki. Na Regatach niestety się nie spotkamy bo obowiązki służbowe ekspediują w tym czasie jacht "Milagro V" do Limfjordu i Goeteborga.
Adres Klubu: ul. Przełom 6, Gdańsk - Górki Zachodnie. Dojazd autobusem "111" z Dworca Głównego. Telefon +(48 58) 307 09 27. Z członków Zarządu w Klubie niemal zawsze można zastać Henryka Brylskiego (V-Komandor Techniczny) oraz Andrzeja Dziewulskiego.
Acha, na koniec dobra wiadomość - do Górek można już wchodzić bez strachu za dnia i w nocy!

JERZY KULIŃSKI