Powrót na główną stronę     Skocz do archiwum

Nowe przepisy portowe w Szczecinie    11.06.2000


Dzięki uprzejmości korespondenta strony: www.kulinski.zagle.pl - pana Andrzeja Lipoka, przekazuję garść informacji o nowych przepisach portowych w Szczecinie.
Wczoraj poinformowano, ze w druku (D.U. woj. zachodniopomorskiego) przepisy ukażą się 29 maja, wchodzą w życie 30 dni po ogłoszeniu, zaczną wiec obowiązywać od 30 czerwca.

Z istotnych zmian:
- wprowadzenie systemuVTS, a co za tym idzie procedury meldowania i nadzoru; statki do 20 m długości nie podlegają procedurom meldunkowym VTS, ale sa śledzone i o ich ruchu powiadamiane są statki większe;
- przechodzenie przed dziobem dużych statków w odległości 1000 m a nie 500 jak dotychczas;
- zwiększono dozwolone odległości sieci rybackich od torów wodnych - Tor wodny podzielony na dwie strefy nadzoru i łączności: zamiast jednego kanału UKF dwa: 12 dla strefy Świnoujscie i 69 dla Zalewu i Szczecina.
- ważne dla żeglarzy: z kapitanatami i bosmanatami portów wywołujemy się na kanale 71, a jachty duże podlegają obowiązkowi zgłaszania się do systemu VTS.
- dozwolone prędkości bez zmian, ale nowość: statki szybkie będą musiały posiadać specjalne zezwolenie na żeglugę na wodach przybrzeżnych i osłoniętych.(na wzór duński) - chodzi o wyeliminowanie niszczącego działania tzw fali długiej generowanej przez te statki w czasie hamowania i przyspieszania (żeby żaden "rekreacyjny" się nie przewrócił).
Wybrał - Andrzej Lipok.Napisz do autora informacji w serwisie


Hosting, serwery, konta www